malle: verschil tussen versies

4.958 bytes verwijderd ,  11 jaar geleden
-oude troep
k (sjabloon)
(-oude troep)
 
 
{{herschrijven}}
{{=lat=}}
{{-lastam-|malle|malo|maluī|-|{{laconjirr}}}}
{{-syll-}}
*mal·le
{{-etym-}}
*Samentrekking van [[velle]] ([[willen]]) en [[magis]] ([[meer]]).
{{-lastam-|malle|malo|maluī|-|{{laconjirr}}}}
{{-verb-}}
'''{{pn}}''' ''infinitivus praesens actief''
*[[velle]]
*[[nolle]]
 
{| valign="top" id="toc"
!colspan=7 style="background:#efefef;"| Praesens Stam ''-''
|-
!colspan=7| Praesens indicativum
|- bgcolor=lightgrey
! act. !! enkelvoud !! meervoud !! !! pass. !! enkelvoud !! meervoud
|-
!bgcolor=lightgrey| I.
| [[malo]] || [[malumus]]
|
!bgcolor=lightgrey| I.
| ''geen'' || ''geen''
|-
!bgcolor=lightgrey| II.
| [[mavis]] || [[mavultis]]
|
!bgcolor=lightgrey| II.
| ''geen'' || ''geen''
|-
!bgcolor=lightgrey| III.
| [[mavult]] || [[malunt]]
|
!bgcolor=lightgrey| III.
| ''geen'' || ''geen''
|-
!colspan=7| Imperativus
|-
!bgcolor=lightgrey| act.
| [[mali]] || [[malite]]
|
!bgcolor=lightgrey| pass.
| ''geen'' || ''geen''
|-
!colspan=7| Praesens subiunctivum
|- bgcolor=lightgrey
! act. !! enkelvoud !! meervoud !! !! pass. !! enkelvoud !! meervoud
|-
!bgcolor=lightgrey| I.
| [[malim]] || [[malimus|malīmus]]
|
!bgcolor=lightgrey| I.
| ''geen'' || ''geen''
|-
!bgcolor=lightgrey| II.
| [[malis|malīs]] || [[malitis|malītis]]
|
!bgcolor=lightgrey| II.
| ''geen'' || ''geen''
|-
!bgcolor=lightgrey| III.
| [[malit]] || [[malint|malint]]
|
!bgcolor=lightgrey| III.
| ''geen'' || ''geen''
|-
!colspan=7| Imperfectum indicativum
|- bgcolor=lightgrey
! act. !! enkelvoud !! meervoud !! !! pass. !! enkelvoud !! meervoud
|-
!bgcolor=lightgrey| I.
| [[malebam|malēbam]] || [[malebamus|malēbamus]]
|
!bgcolor=lightgrey| I.
| ''geen'' || ''geen''
|-
!bgcolor=lightgrey| II.
| [[malebas|malēbas]] || [[malebatis|malēbatis]]
|
!bgcolor=lightgrey| II.
| ''geen'' || ''geen''
|-
!bgcolor=lightgrey| III.
| [[malebat|malēbat]] || [[malebant|malēbant]]
|
!bgcolor=lightgrey| III.
| ''geen'' || ''geen''
|-
!colspan=7| Imperfectum subiunctivum
|- bgcolor=lightgrey
! act. !! enkelvoud !! meervoud !! !! pass. !! enkelvoud !! meervoud
|-
!bgcolor=lightgrey| I.
| [[mallem]] || [[mallemus|mallēmus]]
|
!bgcolor=lightgrey| I.
| ''geen'' || ''geen''
|-
!bgcolor=lightgrey| II.
| [[malles|mallēs]] || [[malletis|mallētis]]
|
!bgcolor=lightgrey| II.
| ''geen'' || ''geen''
|-
!bgcolor=lightgrey| III.
| [[mallet]] || [[mallent]]
|
!bgcolor=lightgrey| III.
| ''geen'' || ''geen''
|-
!colspan=7| Futurum indicativum
|- bgcolor=lightgrey
! act. !! enkelvoud !! meervoud !! !! pass. !! enkelvoud !! meervoud
|-
!bgcolor=lightgrey| I.
| [[malam]] || [[maliemus|maliēmus]]
|
!bgcolor=lightgrey| I.
| ''geen'' || ''geen''
|-
!bgcolor=lightgrey| II.
| [[males|malēs]] || [[maletis|malētis]]
|
!bgcolor=lightgrey| II.
| ''geen'' || ''geen''
|-
!bgcolor=lightgrey| III.
| [[malet]] || [[malent]]
|
!bgcolor=lightgrey| III.
| ''geen'' || ''geen''
|}
 
{| valign="top" id="toc"
!colspan=3 style="background:#efefef;"| Perfectum stam ''mal-''
|-
!colspan=3| Perfectum indicativum
|- bgcolor=lightgrey
! act. !! enkelvoud !! meervoud
|-
!bgcolor=lightgrey| I.
| [[malui]] || [[malĭmus]]
|-
!bgcolor=lightgrey| II.
| [[maluisti|maluistī]] || [[maluistis|maluistis]]
|-
!bgcolor=lightgrey| III.
| [[maluit|maluit]] || [[maluerunt|maluērunt]]
|-
!colspan=3| Perfectum subiunctivum
|- bgcolor=lightgrey
! act. !! enkelvoud !! meervoud
|-
!bgcolor=lightgrey| I.
| [[maluerim|maluerim]] || [[maluerimus|maluerīmus]]
|-
!bgcolor=lightgrey| II.
| [[malueris|maluerīs]] || [[malueritis|maluerītis]]
|-
!bgcolor=lightgrey| III.
| [[maluerit|maluerit]] || [[maluerint|maluerint]]
|-
!colspan=3| Plusquam perfectum indicativum
|- bgcolor=lightgrey
! act. !! enkelvoud !! meervoud
|-
!bgcolor=lightgrey| I.
| [[malueram|malueram]] || [[malueramus|maluerāmus]]
|-
!bgcolor=lightgrey| II.
| [[malueras|maluerās]] || [[malueratis|maluerātis]]
|-
!bgcolor=lightgrey| III.
| [[maluerat|maluerāt]] || [[maluerant|maluerant]]
|-
!colspan=3| Plusquam perfectum subiunctivum
|- bgcolor=lightgrey
! act. !! enkelvoud !! meervoud
|-
!bgcolor=lightgrey| I.
| [[maluissem|maluissem]] || [[maluissemus|maluissēmus]]
|-
!bgcolor=lightgrey| II.
| [[maluisses|maluissēs]] || [[maluissetis|maluissētis]]
|-
!bgcolor=lightgrey| III.
| [[maluisset|maluisset]] || [[maluissent|maluissent]]
|-
!colspan=3| Futurum exactum
|- bgcolor=lightgrey
! act. !! enkelvoud !! meervoud
|-
!bgcolor=lightgrey| I.
| [[maluero|maluerō]] || [[maluerimus|maluerimus]]
|-
!bgcolor=lightgrey| II.
| [[malueris|malueris]] || [[malueritis|malueritis]]
|-
!bgcolor=lightgrey| III.
| [[maluerit|maluerit]] || [[maluerint|maluerint]]
|}
 
 
{| valign="top" id="toc"
|
{|
!colspan=3 style="background:#efefef;"| Infinitivi
|- bgcolor=lightgrey
! !! act. !! pass.
|-
!bgcolor=lightgrey| praes.
| [[malle]]
|-
!bgcolor=lightgrey| perf.
| [[maluisse]]
|-
!bgcolor=lightgrey| fut.
| ''geen''
|}
|
{|
!colspan=2 style="background:#efefef;"| Participia
|-
!bgcolor=lightgrey| praes.
| ''malens''
|-
!bgcolor=lightgrey| perf.
| ''geen''
|-
!bgcolor=lightgrey| fut.
| ''geen''
|}
|
{|
!colspan=2 style="background:#efefef;"| Gerundia et supina
|-
!bgcolor=lightgrey| subst.
| ''geen''
|-
!bgcolor=lightgrey| adiect.
| ''geen''
|-
!bgcolor=lightgrey| supina
| ''geen''
|}
 
[[el:malle]]
57.946

bewerkingen